Helsinki · Finland

20–24 August 2018

ALGO2018

ALGO 2018: Detailed ALGO program

Please see the ALGO schedule for a quick overview, and the conference venue page for the locations of the halls. You can also download the ALGO program as a PDF file.

All regular talks have 25-minute slots: 20 minutes for the presentation and 5 minutes for questions and for changing speakers.

Monday, 20 August 2018
8:35
hall A
ESA
Mordecai Golin · John Iacono · Stefan Langerman · Ian Munro · Yakov Nekrich
Gramoz Goranci · Monika Henzinger · Dariusz Leniowski
session chair: Laszlo Kozma
8:35
hall B
ESA
Nabil Mustafa · Saurabh Ray
session chair: Joachim Spoerhase
9:00
hall C
WABI
Riccardo Dondi · Manuel Lafond · Celine Scornavacca
session chair: Sven Rahmann
9:50
Coffee break
10:10
hall A
ESA
Hicham El-Zein · Meng He · Ian Munro · Bryce Sandlund
Shay Solomon · Nicole Wein
Dani Dorfman · Haim Kaplan · Laszlo Kozma · Seth Pettie · Uri Zwick
session chair: Konstantin Makarychev
10:10
hall B
ESA
Cameron Chalk · Austin Luchsinger · Robert Schweller · Tim Wylie
Jean-Daniel Boissonnat · Siddharth Pritam · Divyansh Pareek
session chair: Subhash Suri
10:10
hall C
WABI
Tuukka Norri · Bastien Cazaux · Dmitry Kosolobov · Veli Mäkinen
session chair: Sven Rahmann
10:10
hall D
ALGOCLOUD
Roger Wattenhofer
Algorithms for and against the Cloud
session chair: Yann Disser
11:25
Break
11:30
hall A
Claire Mathieu
Stable Matching in Practice
session chair: Yossi Azar
12:30
Lunch
14:00
hall A
ESA
Hsien-Chih Chang · Pawel Gawrychowski · Shay Mozes · Oren Weimann
Michael Dinitz · Michael Schapira · Gal Shahaf
session chair: Konstantin Makarychev
14:00
hall B
ESA
Steven Chaplick · Minati De · Alexander Ravsky · Joachim Spoerhase
Vít Jelínek · Michal Opler · Pavel Valtr
session chair: Guilherme D. Da Fonseca
14:00
hall C
WABI
Hooman Zabeti · Tamon Stephen · Bonnie Berger · Leonid Chindelevitch
Kai Dührkop · Marie A. Lataretu · W. Timothy J. White · Sebastian Böcker
Szymon Majewski · Michał Aleksander Ciach · Michał Startek · Wanda Niemyska · Błazej Miasojedow · Anna Gambin
session chair: Leena Salmela
14:00
hall D
ALGOCLOUD
K. Subramani · B. Caskurlu · A. Velasquez
Minimization of Testing Costs in Capacity-Constrained Database Migration
K. Kulkarni · A. Pagourtzis · K. Potika · P. Potikas · D. Souliou
Community Detection via Minimum Spanning Tree Computations
S. Aiyar · K. Gupta · R. Rajaraman · B. Shen · Z. Sun · R. Sundaram
Colocation, Colocation, Colocation: Optimizing Placement in the Hybrid Cloud
session chair: Katerina Potika
15:15
Coffee break
15:35
hall A
ESA
Matthias Englert · David Mezlaf · Matthias Westermann
Waldo Gálvez · José A. Soto · José Verschae
Giorgio Lucarelli · Benjamin Moseley · Nguyen Kim Thang · Abhinav Srivastav · Denis Trystram
session chair: Leah Epstein
15:35
hall B
ESA
Nicolas Auger · Vincent Jugé · Cyril Nicaud · Carine Pivoteau
session chair: Simon Puglisi
15:35
hall C
WABI
Martin S. Engler · Bertrand Caron · Lourens Veen · Daan P. Geerke · Alan E. Mark · Gunnar W. Klau
Morteza Chalabi Hajkarim · Eli Upfal · Fabio Vandin
Nikolai Karpov · Salem Malikic · Md. Khaledur Rahman · S. Cenk Sahinalp
15:35
hall D
ALGOCLOUD
M. Benter · T. Knollmann · F.M. auf der Heide · A. Setzer · J. Sundermeier
A Peer-to-Peer based Cloud Storage supporting orthogonal Range Queries of arbitrary Dimension
F. Neumann · S. Polyakovskiy · M. Skutella · L. Stougie · J. Wu
A Fully Polynomial Time Approximation Scheme for Packing While Traveling
M. Charikar · Y. Naamad · J. Rexford · X.K. Zou
Multi-Commodity Flow with In-Network Processing
session chair: Martin Skutella
16:50
Break
17:00
hall A
ESA
Dimitrios Gkenosis · Nathaniel Grammel · Lisa Hellerstein · Devorah Kletenik
Marek Cygan · Artur Czumaj · Marcin Mucha · Piotr Sankowski
János Balogh · József Békési · György Dósa · Leah Epstein · Asaf Levin
session chair: Matthias Englert
17:00
hall B
ESA
Rajesh Chitnis · Andreas Emil Feldmann · Pasin Manurangsi
Barnaby Martin · Daniël Paulusma · Erik Jan van Leeuwen
Iyad Kanj · Christian Komusiewicz · Manuel Sorge · Erik Jan van Leeuwen
session chair: Shay Mozes
17:00
in front of hall B
WABI
18:15
Break
18:20
hall A
ESA
ESA business meeting
Tuesday, 21 August 2018
8:35
hall B
ESA
Arijit Ghosh · Sudeshna Kolay · Gopinath Mishra
session chair: Erik Jan van Leeuwen
8:35
hall D
ALGOCLOUD
D. Vatsalan · D. Karapiperis · A. Gkoulalas-Divanis
An Overview of Big Data Issues in Privacy-Preserving Record Linkage
A. Gazis · E. Katsiri
Web Frameworks Metrics for Data Handling and Visualization
K. Giannakopoulou
Algorithms for Cloud-based Smart Mobility
session chair: Vassilis Verykios
9:00
hall C
WABI
session chair: Veli Mäkinen
9:50
Coffee break
10:10
hall A
ESA
Sara Ahmadian · Umang Bhaskar · Laura Sanità · Chaitanya Swamy
Luca Becchetti · Andrea Clementi · Pasin Manurangsi · Emanuele Natale · Francesco Pasquale · Prasad Raghavendra · Luca Trevisan
Viatcheslav Korenwein · André Nichterlein · Rolf Niedermeier · Philipp Zschoche
session chair: Subhash Suri
10:10
hall B
ESA
Yixin Cao · Ashutosh Rai · R.B. Sandeep · Junjie Ye
Fedor V. Fomin · Petr A. Golovach · Jean-Florent Raymond
session chair: Danny Hermelin
10:10
hall C
WABI
Barak Sternberg · Roded Sharan
Ryan A. Leo Elworth · Chabrielle Allen · Travis Benedict · Peter Dulworth · Luay Nakhleh
session chair: Veli Mäkinen
10:10
hall D
ALGOCLOUD
A. Gkoulalas-Divanis · V. Kagklis · E. Stavropoulos
A Frequent Itemset Hiding Toolbox
P. Vlantis · A. Delis
On-line Big–Data Processing for Visual Analytics with Argus-Panoptes
session chair: Christos Zaroliagis
11:00
hall D
ALGOCLOUD
ALGOCLOUD business meeting
11:25
Break
11:30
hall A
Tim Roughgarden
How Computer Science Informs Modern Auction Design
session chair: Hannah Bast
12:30
Lunch
14:00
hall A
ESA
ESA track A best student paper
session chair: Yossi Azar
14:00
hall B
ESA
ESA track B best student paper
session chair: Hannah Bast
14:25
Break
14:30
hall A
ESA
ESA track A best paper
Jacob Holm · Giuseppe F. Italiano · Adam Karczmarz · Jakub Łącki · Eva Rotenberg
session chair: Yossi Azar
14:55
hall A
ESA
ESA track B best paper
Daniel R. Schmidt · Bernd Zey · François Margot
session chair: Hannah Bast
15:20
hall A
ESA
James Abello · Adam L. Buchsbaum · Jeffery R. Westbrook
session chair: Ulrich Meyer
15:45
Break
16:00
Walk to Market Square
Wednesday, 22 August 2018
8:35
hall A
ESA
9:00
hall B
ESA
Johannes K. Fichte · Markus Hecher · Stefan Woltran · Markus Zisser
Corrie Jacobien Carstens · Michael Hamann · Ulrich Meyer · Manuel Penschuck · Hung Tran · Dorothea Wagner
session chair: Matthias Müller-Hannemann
9:00
hall D
IPEC
Julien Baste · Ignasi Sau · Dimitrios M. Thilikos
A complexity dichotomy for hitting small planar minors parameterized by treewidth
Bas A.M. van Geffen · Bart M. P. Jansen · Arnoud A. W. M. de Kroon · Rolf Morel
Lower Bounds for Dynamic Programming on Planar Graphs of Bounded Cutwidth
9:50
Coffee break
10:10
hall A
ESA
Lucas Boczkowski · Amos Korman · Yoav Rodeh
Alon Eden · Michal Feldman · Amos Fiat · Tzahi Taub
session chair: Vijay Vazirani
10:10
hall B
ESA
Yan Gu · Yihan Sun · Guy Blelloch
Mayank Goswami · Dzejla Medjedovic · Emina Mekic · Prashant Pandey
session chair: Melanie Schmidt
10:10
hall C
WABI
Christina Boucher · Travis Gagie · Alan Kuhnle · Giovanni Manzini
Nicola Prezza · Nadia Pisanti · Marinella Sciortino · Giovanna Rosone
Lavinia Egidi · Felipe A. Louza · Giovanni Manzini · Guilherme P. Telles
session chair: Gunnar Klau
10:10
hall D
IPEC
Karl Bringmann · Thore Husfeldt · Måns Magnusson
Multivariate Analysis of Orthogonal Range Searching and Graph Distances Parameterized by Treewidth
Juho-Kustaa Kangas · Mikko Koivisto · Sami Salonen
A Faster Tree-Decomposition Based Algorithm for Counting Linear Extensions
Lars Jaffke · O-Joung Kwon · Torstein J. F. Strømme · Jan Arne Telle
Generalized distance domination problems and their complexity on graphs of bounded mim-width
11:25
Break
11:30
hall A
Mihai Pop
From Clustering to Variant Discovery: Algorithmics Opportunities in Microbiome Research
session chair: Esko Ukkonen
12:30
Lunch
14:00
hall A
ESA
Sankardeep Chakraborty · Anish Mukherjee · Venkatesh Raman · Srinivasa Rao Satti
Nicolas Bonichon · Prosenjit Bose · Jean-Lou De Carufel · Vincent Despre · Hill Darryl · Michiel Smid
Alexander van der Grinten · Elisabetta Bergamini · Oded Green · David A. Bader · Henning Meyerhenke
session chair: Stefan Funke
14:00
hall B
ESA
Diptarka Chakraborty · Debarati Das · Michal Koucky · Nitin Saurabh
Shilpa Garg · Tobias Mömke
Dominik Kempa · Alberto Policriti · Nicola Prezza · Eva Rotenberg
session chair: Amihood Amir
14:00
hall C
WABI
Jouni Sirén · Erik Garrison · Adam M. Novak · Benedict Paten · Richard Durbin
Mehrdad Mansouri · Julian Booth · Margaryta Vityaz · Cedric Chauve · Leonid Chindelevitch
Mai Alzamel · Lorraine A.K. Ayad · Giulia Bernardini · Roberto Grossi · Costas S. Iliopoulos · Nadia Pisanti · Solon P. Pissis · Giovanna Rosone
session chair: Cinzia Pizzi
14:00
hall D
IPEC
Junjie Luo · Hendrik Molter · Ondrej Suchy
A Parameterized Complexity View on Collapsing k-Cores
Saket Saurabh · Meirav Zehavi
Parameterized Complexity of Multi-Node Hubs
Kitty Meeks · Fiona Skerman
The parameterised complexity of computing the maximum modularity of a graph
15:15
Coffee break
15:35
hall A
ESA
Sebastian Brandt · Seth Pettie · Jara Uitto
Isaac Goldstein · Moshe Lewenstein · Ely Porat
session chair: Ian Munro
15:35
hall B
ESA
Xiaoyu He · Neng Huang · Xiaoming Sun
Amihood Amir · Gad M. Landau · Shoshana Marcus · Dina Sokol
Michał Gańczorz · Pawel Gawrychowski · Artur Jeż · Tomasz Kociumaka
session chair: Thomas Erlebach
15:35
hall C
WABI
Martin D. Muggli · Simon J. Puglisi · Christina Boucher
Riku Walve · Pasi Rastas · Leena Salmela
session chair: Esko Ukkonen
15:35
hall D
IPEC
Lucas Isenmann · Florian Barbero · Jocelyn Thiebaut
On the Distance Identifying Set meta-problem and applications to the complexity of identifying problems on graphs
David Eppstein · Daniel Lokshtanov
The Parameterized Complexity of Finding Point Sets with Hereditary Properties
Júlio Araújo · Victor A. Campos · Carlos Vinícius G. C. Lima · Vinícius Fernandes Dos Santos · Ignasi Sau · Ana Silva
Dual parameterization of Weighted Coloring
16:50
Break
17:00
hall A
ESA
Fedor V. Fomin · Fahad Panolan · M. S. Ramanujan · Saket Saurabh
session chair: Lisa Hellerstein
17:00
hall B
ESA
Michael Jarret · Stacey Jeffery · Shelby Kimmel · Alvaro Piedrafita
session chair: Shay Mozes
17:00
hall D
IPEC
17:50
Break
18:00
Walk to City Hall
Thursday, 23 August 2018
9:00
hall A
IPEC
Max Bannach · Till Tantau
Computing Kernels in Parallel: Lower and Upper Bounds
Akanksha Agrawal · Pallavi Jain · Lawqueen Kanesh · Pranabendu Misra · Saket Saurabh
Exploring the Kernelization Borders for Hitting Cycles
Hubie Chen · Bart M. P. Jansen · Astrid Pieterse
Best-case and Worst-case Sparsifiability of Boolean CSPs
9:25
hall C
ALGOSENSORS
Avery Miller
Local Gossip and Neighbour Discovery in Mobile Ad Hoc Radio Networks
Christina Kolb · Daniel Jung · Jannik Sundermeier · Christian Scheideler
Competitive Routing in Hybrid Communication Networks
10:15
Coffee break
10:35
hall A
IPEC
David Eppstein · Elham Havvaei
Parameterized Leaf Power Recognition via Embedding into Graph Products
Édouard Bonnet · Nicolas Bousquet · Pierre Charbit · Stéphan Thomassé · Rémi Watrigant
Parameterized Complexity of Independent Set in H-Free Graphs
10:35
hall B
WAOA
Neil Olver · Kirk Pruhs · Kevin Schewior · Rene Sitters · Leen Stougie
session chair: Leah Epstein
10:35
hall C
ALGOSENSORS
Tung-Wei Kuo
On the Approximability and Hardness of the Minimum Connected Dominating Set with Routing Cost Constraint
Federico Corò · Gianlorenzo D'Angelo · Cristina. M Pinotti
On the Maximum Connectivity Improvement problem
10:35
hall D
ATMOS
Nuno Sousa · Luís Alçada-Almeida · João Coutinho-Rodrigues
session chair: Sabine Storandt
11:25
Break
11:30
hall A
Stefan Kratsch · Magnus Wahlström
12:30
Lunch
14:00
hall A
IPEC
Stefan Kratsch · Shaohua Li · Dániel Marx · Marcin Pilipczuk · Magnus Wahlström
Multi-budgeted directed cuts
Christian Komusiewicz · Dieter Kratsch · Van Bang Le
Matching Cut: Kernelization, Single-Exponential FPT, and Exact Exponential Algorithms
Charis Papadopoulos · Spyridon Tzimas
Subset Feedback Vertex Set on Graphs of Bounded Independent Set Size
14:00
hall B
WAOA
Artur Czumaj · Yishay Mansour · Shai Vardi
Julien Bensmail · Dorian Mazauric · Fionn Mc Inerney · Nicolas Nisse · Stéphane Pérennes
Jaroslaw Byrka · Mateusz Lewandowski · Joachim Spoerhase
session chair: Gerhard Woeginger
14:00
hall C
ALGOSENSORS
Huda Chuangpishit · Konstantinos Georgiou · Preeti Sharma
Average Case - Worst Case Tradeoffs for Evacuating 2 Robots from the Disk in the Face-to-Face Model
Ranendu Adhikary · Kaustav Bose · Manash Kumar Kundu · Buddhadeb Sau
Mutual Visibility by Asynchronous Robots on Infinite Grid
Kaustav Bose · Manash Kumar Kundu · Ranendu Adhikary · Buddhadeb Sau
Optimal Gathering by Asynchronous Oblivious Robots in Hypercubes
14:00
hall D
ATMOS
Dennis Huisman
Railway Disruption Management: State-of-the-art in practice and new research directions
session chair: Ralf Borndörfer
15:15
Coffee break
15:35
hall A
IPEC
Tomáš Gavenčiak · Dušan Knop · Martin Koutecky
Integer Programming in Parameterized Complexity: Three Miniatures
Ivan Bliznets · Danil Sagunov
Solving Target Set Selection with Bounded Thresholds Faster than 2n
Katrin Casel
Resolving Conflicts for Lower-Bounded Clustering
15:35
hall B
WAOA
Marcin Bienkowski · Artur Kraska · Hsiang-Hsuan Liu · Paweł Schmidt
Yossi Azar · Amit Jacob-Fanani
session chair: Asaf Levin
15:35
hall C
ALGOSENSORS
Stefan Schmid
Schedule, Support, Adjust, and Fix: Topology Control Revolutions for Data-Aware Networks
15:35
hall D
ATMOS
Roel van den Broek · Han Hoogeveen · Marjan van den Akker
Markus Friedrich · Matthias Müller-Hannemann · Ralf Rückert · Alexander Schiewe · Anita Schöbel
Christoph Hansknecht · Alexander Richter · Sebastian Stiller
session chair: Stefan Funke
16:50
Break
17:00
hall A
IPEC
IPEC business meeting
17:00
hall B
WAOA
George Christodoulou · Themistoklis Melissourgos · Paul Spirakis
Guillaume Sagnol · Daniel Schmidt Genannt Waldschmidt · Alexander Tesch
session chair: Matthias Englert
17:00
hall C
ALGOSENSORS
Adil Erzin · Natalya Lagutkina
Barrier Coverage Problem in 2D
Lars Hanschke · Christian Renner
Time- and Energy-aware Task Scheduling in Environmentally-powered Sensor Networks
Adelina Madhja · Sotiris Nikoletseas · Alexandros Voudouris
Mobility-Aware, Adaptive Algorithms for Wireless Power Transfer in Ad Hoc Networks
17:00
hall D
ATMOS
Agustín Arizti · Antonio Mauttone · Maria Urquhart
Julius Pätzold · Alexander Schiewe · Anita Schöbel
session chair: Nils Lindner
18:15
Break
18:30
hall D
ATMOS
ATMOS business meeting
Friday, 24 August 2018
9:00
hall A
IPEC
Radu Curticapean
Counting Problems in Parameterized Complexity
9:00
hall B
WAOA
Hans-Joachim Böckenhauer · Dennis Komm · Raphael Wegner
Allan Borodin · Joan Boyar · Kim S. Larsen · Denis Pankratov
Hans-Joachim Böckenhauer · Janosch Fuchs · Walter Unger
session chair: György Dósa
9:00
hall C
ALGOSENSORS
Nicolas Gastineau · Wahabou Abdou · Nader Mbarek · Olivier Togni
Distributed leader election and computation of local identifiers for programmable matter
Jaroslaw Mirek · Dariusz Kowalski
Reaching Consensus in Ad-Hoc Diffusion Networks
Attila Hideg · Tamas Lukovszki · Bertalan Forstner
Filling Arbitrary Connected Areas by Silent Robots with Minimal Visibility Range
9:00
hall D
ATMOS
Thomas Petig · Elad M. Schiller · Jukka Suomela
René van Bevern · Till Fluschnik · Oxana Yu. Tsidulko
session chair: Alexander Kröller
10:15
Coffee break
10:35
hall A
IPEC
Marc Roth · Johannes Schmitt
Counting Induced Subgraphs: A Topological Approach to #W[1]-hardness
Mateus De Oliveira Oliveira · Daniel Lokshtanov · Saket Saurabh
A Strongly-Uniform Slicewise Polynomial-Time Algorithm for the Embedded Planar Diameter Improvement Problem
10:35
hall B
WAOA
Motoki Ikeda · Shin-Ichi Tanigawa
session chair: Kim S. Larsen
10:35
hall C
ALGOSENSORS
Jinhua Lv · Qinpei Zhao · Weixiong Rao · Yige Zhang · Mingxuan Yuan · Jia Zeng
Localization of MR Records with Missing RSSI Information
David Segarra · Jessica Caballeros · Wilbert G. Aguilar
Orientation Estimation using Filter-Based Inertial Data Fusion for Posture Recognition
10:35
hall D
ATMOS
Leon Sering · Martin Skutella
Veerle Timmermans · Laura Vargas Koch · Björn Tauer · Britta Peis
session chair: Guillaume Sagnol
11:25
Break
11:30
hall A
Gerhard Woeginger
Some Easy and Some Not So Easy Geometric Optimization Problems
session chair: Thomas Erlebach
12:30
Lunch
14:00
hall B
WAOA
Yaron Fairstein · Seffi Naor · Dan Raz
session chair: Thomas Erlebach
14:00
hall D
ATMOS
Rolf van Lieshout · Paul Bouman
Ralf Borndörfer · Marika Karbstein · Christian Liebchen · Niels Lindner
session chair: Güvenç Şahin
15:15
Coffee break — the end of ALGO 2018